UČENCI PRISELJENCI
Vpis in šolanje učencev priseljencev
Učenci priseljenci so otroci brez slovenskega državljanstva, ki imajo dovoljenje za stalno ali začasno bivanje v našem šolskem okolju.
Starši vpišete otroka v tisto osnovno šolo, h kateri sodi glede na šolski okoliš stalnega ali začasnega bivališča.
Postopek vpisa
Starši na vpis v šolo pridete k šolski svetovalni delavki. Za termin se lahko dogovorite osebno, po telefonu ali elektronski pošti.
Prosimo, da k vpisu pride tudi otrok.
Na vpis prinesete potrdilo o prijavi stalnega ali začasnega bivališča, spričevalo o zadnjem zaključenem razredu otroka ter osebni dokument otroka.
Ob vpisu starši sporočite morebitne posebnosti pri otroku, ki pomembno vplivajo na življenje in delo v šoli, ali učne posebnosti.
Dodatne ure slovenskega jezika
Za učence, katerih materni jezik ni slovenski, ob vključitvi v osnovno šolo v Sloveniji šola v prvem letu organizira dodatne ure slovenščine.
K dodatnim uram slovenščine so lahko vključeni tudi učenci, katerih materni jezik je slovenski, če so se pred vključitvijo v osnovno šolo v Republiki Sloveniji izobraževali v tujini.
Prilagoditve ocenjevanja med šolskim letom
Za učenca priseljenca se lahko v dogovoru s starši prilagodijo načini in roki za ocenjevanje znanja ter število ocen. Podrobneje se prilagoditve opredelijo v individualnem načrtu aktivnosti učenca (INA). Znanje se lahko ocenjuje glede na njegov napredek pri doseganju ciljev oziroma standardov znanja, opredeljenih v učnih načrtih.
Prilagoditve ocenjevanja se upoštevajo največ tri šolska leta po vključitvi v osnovno šolo v Sloveniji.
O prilagoditvah odloči učiteljski zbor.
Napredovanje
Učenec priseljenec je lahko ob koncu pouka v šolskem letu, v katerem je prvič vključen v osnovno šolo v Sloveniji, neocenjen iz posameznih predmetov in napreduje v naslednji razred. O napredovanju odloči na predlog razrednika učiteljski zbor.
Učenec uspešno konča 9. razred, če ima pozitivne ocene iz vseh predmetov 9. razreda.
Nacionalno preverjanje znanja (NPZ)
Učenci priseljenci opravljajo nacionalno preverjanje znanja prvo in drugo šolsko leto od vključitve v osnovno šolo v Sloveniji prostovoljno, razen v 9. razredu, ko je nacionalno preverjanje znanja za njih obvezno.
Sodelovanje s starši
Za otroke je menjava okolja, šole in vrstnikov lahko zahteven korak. Zato je pomembno, da starši in šola sodelujemo. Skupaj lahko otroku pomagamo, da se lažje vključi v novo okolje in vzpostavi nova prijateljstva.