SUBVENCIJE

 

Subvencija malice in kosila

Upravičenci do subvencije za malico ali/in kosilo so tisti učenci, ki se redno izobražujejo, so prijavljeni na malico ali kosilo in po zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, izpolnjujejo naslednje kriterije: 

  • do polne subvencije za malico (brezplačna malica) so upravičeni učenci iz družin, v katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v veljavni odločbi o otroškem dodatku, ne presega 5. dohodkovnega razreda (povprečni mesečni dohodek na osebo do 679,51)
  • do polne subvencije za kosilo (brezplačno kosilo) so upravičeni učenci iz družin, v katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku, ne presega 4. dohodkovnega razreda  (povprečni mesečni dohodek na osebo do 538,46)
  • od 1. septembra 2024 bodo do subvencije kosila v višini 50% cene kosila upravičeni učenci, ki se redno šolajo, so prijavljeni na kosilo in pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku, presega zgornjo mejo 4. dohodkovnega razreda in ne presega zgornje meje 5. dohodkovnega razreda.

 

Subvencijo za malico lahko ne glede na zgoraj navedene pogoje dobijo tudi učenci, ki so nameščeni v rejniško družino in učenci, prosilci za azil. Učencem, ki so nameščeni v rejniško družino pripada tudi subvencija za kosilo. 

 

Učencem, ki bivajo v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami in se šolajo izven zavoda pripada pravica do subvencije v višini cene malice.

 

Več informacij v zvezi z uveljavljanjem pravice do subvencije malice oz. kosila učencev lahko najdete na spletnih straneh pristojnih ministrstev: https://www.gov.si/teme/subvencija-prehrane-za-ucence-in-dijake.

 

Upravičenost do subvencije šola ugotavlja na podlagi podatkov, ki jih posreduje Center za socialno delo in so šoli dostopne preko aplikacije CEUVIZ.

Denarna pomoč Mestne občine Koper

Mestna občina Koper, lahko na podlagi oddane vloge dodeljuje pomoč za:

  • nakup šolskih potrebščin osnovnošolcem,
  • plačilo ene šole v naravi osnovnošolcem v okviru obveznega programa šole (5. razred),
  • plačilo kosil in malic osnovnošolcem med šolskim letom,
  • plačilo počitniškega varstva osnovnošolcem,
  • plačilo storitev socialnega servisa, in sicer dnevne dostave kosil na dom, varovanja na daljavo in storitve spremstva ter pomoči pri posameznih opravilih starejšim in invalidnim osebam, ki so po pravilniku, ki določa standarde in normative socialno varstvenih storitev, upravičene do socialne oskrbe na domu,
  • plačilo ogrevanja,
  • kritje drugih stroškov za premostitev trenutne materialne ogroženosti.

 

Starši oddajo vlogo za občinsko denarno pomoč za plačilo šolske prehrane pri Centru za socialno delo Koper, Cankarjeva ulica 6, 6000 Koper od 1. avgusta do 31. maja.

 

Več informacij, postopek oddaje vlog je na voljo na spletni strani Mestne občine Koper:

https://www.koper.si/obcina/obcinska-uprava/urad-za-druzbene-dejavnosti/socialno-varstvo/

Subvencija šole v naravi za 5. razred

Kdaj lahko zaprosite za subvencionirano šolo v naravi?

Subvencija je namenjena učencem, ki zaradi socialnega položaja ne zmorejo v celoti plačati prispevka za šolo v naravi.

 

Kako zaprosite za subvencionirano za šolo v naravi?

Starši izpolnite vlogo, ki jo dobite v šolski svetovalni službi ali na spletni strani šole.

 

Splošni kriteriji, ki se upoštevajo pri obravnavanju vlog:

  • prejemanje denarne socialne pomoči po predpisih o socialnem varstvu,
  • višina dohodkov na družinskega člana,
  • višina otroških dodatkov,
  • brezposelnost staršev,
  • dolgotrajna bolezen v družini,
  • dolgotrajnejši socialni problemi in druge specifike v družini.

 

Vloga za subvencijo šole v naravi je dostopna v razdelku OBRAZCI.

Šolski sklad

Sklep o ustanovitvi šolskega sklada OŠ Koper

Pravila o delovanju šolskega sklada

Šolske sklade ureja 135. člen Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja – ZOFVI. Šola ustanovi šolski sklad, iz katerega se financirajo dejavnosti, ki niso sestavina izobraževalnega programa oziroma se ne financirajo iz javnih sredstev, nakup nadstandardne opreme, zviševanje standarda pouka in podobno. Sredstva iz šolskega sklada se namenjajo tudi za pomoč socialno šibkim učencem kot pomoč pri plačilu pri udeležbi na posameznih dejavnostih oziroma pri plačilo šolske prehrane. Sklad pridobiva sredstva iz prispevkov staršev, donacij, zaslužkov iz bazarja in iz drugih virov. Sklad upravlja upravni odbor, ki ga sestavljajo predstavniki staršev in predstavniki šole.

 

Vlogo za dodelitev sredstev za solidarnostno pomoč  vložijo starši oz. zakoniti zastopniki otroka na posebnem obrazcu, ki je dostopen na spletni strani šole in v svetovalni službi.

 

Člani upravnega odbora šolskega sklada odločijo o upravičenosti do dodelitve sredstev na osnovi podatkov, ki jih je pripravila svetovalna služba in na osnovi višine razpoložljivih sredstev in sicer z večino glasov vseh članov.

 

 Vloga za solidarnostno pomoč je dostopna v razdelku OBRAZCI.

Botrstvo

Botrstvo v Sloveniji je humanitarni program,  ki poteka pod okriljem Zveze Anita Ogulin in ZPM, ki vabi starše, ki se soočajo s finančnimi stiskami, naj se obrnejo na njih  po pomoč.

 

Program Botrstvo v Sloveniji je zasnovan tako, da vsakemu otroku zagotovi botra, ki mesečno prispeva najmanj 30 EUR za kritje stroškov osnovnih in šolskih stroškov, ter interesnih dejavnosti.

 

Povezava med botrom in otrokom je povsem anonimna. Program je namenjen otrokom iz cele Slovenije, starejšim od 3 let, vanj pa se lahko vključi tudi več otrok iz iste družine, če obiskujejo izobraževalno ustanovo.

 

Za vključitev v program je potrebno izpolniti vlogo ter pridobiti predlog strokovne službe na Centru za socialno delo, šolske svetovalne službe.

 

Vloga je dostopna na naslednji povezavi:

https://www.boter.si/wp-content/uploads/2024/01/Vloga-Botrstvo-2024-3.pdf